topnew heb

עורכים


פרופ' דימנט דבורה (אמריטוס) - עורכת

PictureDimantאוניברסיטת חיפה

דבורה דימנט השלימה את לימודיה באוניברסיטה העברית בירושלים . את עבודת הדוקטור שלה כתבה על ספר חנוך החבשי וזיקתו למגילות מדבר יהודה (1974).
בשנת הוזמנה להצטרף לצוות הראשון של מהדירי מגילות קומראן והשלימה מהדורות ראשונות של חיבורים הקשורים למקרא, פסוידו-יחזקאל והאפוקריפון של ירמיהו,
יצאו לאור באחד מכרכי הסידרה Discoveries in the Judean Desert 30.
כתבה על רבות מן המגילות האחרות של קומראן, על רעיונותיהן ועל זיקתן לחיבורים אחרים מימי הבית השני כגון חנוך החבשי וספר היובלים ועל העיבודים למקרא בספרות הזו. על מחקריה בתחומים אלו הוענק לה פרס ביאליק לחוכמת ישראל בשנת  2010. בשנת 2020 הוענק לה פרס א.מ.ת. על חקר המקרא.  
ב-2002 ייסדה עם משה בר אשר את כתב העת 'מגילות' ובשנים 2003 – 2010 ערכה עמו את תשעת הכרכים הראשונים.
בשנים 2006 – 2009 ניהלה עם תלמידיה מפעל מחקר לההדרת מגילות במימון הקרן למדע.
בשנים  2008 – 2011  היתה שותפת למפעל מחקר מגילות עם עמית מגרמניה, ריינהרד קראץ מאוניברסיטת גטינגן. המפעל מומן על ידי משרד המדע הגרמני.

לצפייה ברשימת פרסומים מאת פרופ' דבורה דימנט

פרופ' נועם מזרחי - עורך

PictureDimant

מכון אוריון – האוניברסיטה העברית בירושלים

נועם מזרחי השלים את התואר הראשון, השני והשלישי באוניברסיטה העברית, והשתלם לפוסט-דוקטורט באוניברסיטאות הרווארד וגטינגן. בין השנים תשע"ב–תש"ף הורה בחוג למקרא באוניברסיטת תל אביב, ומאז שנת תשפ"א הוא חבר החוג למקרא באוניברסיטה העברית, וגם חבר בוועדה האקדמית של מרכז אוריון לחקר מגילות מדבר יהודה והספרות הקרובה להן. מחקריו מתמקדים בהארה ההדדית של תולדות הלשון, הנוסח וההתפתחות הספרותית והרעיונית של ספרות המקרא ומגילות מדבר יהודה, בתשומת לב מיוחדת לספרות הנבואה ולשירה העברית הקדומה. ספרו הראשון, Witnessing a Prophetic Text in the Making (בהוצאת דה-גרויטר, ברלין, 2017) דן בהתפתחותה הספרותית ובגלגולי העריכה של נבואת מפתח בספר ירמיה לאור ההבדלים הרבים והמהותיים בין עדי הנוסח ליחידה זו. ספרו השני, פירוש חדש לפשר חבקוק מקומראן, עומד לראות אור בהוצאת מוזיאון ישראל בירושלים. כמו כן הוא שוקד עתה על הכנת פירוש חדש על שירי עולת השבת, חיבור ליטורגי רחב היקף שנמצא בעותקים רבים בין מגילות מדבר יהודה.

לצפייה ברשימת פירסומים מאת נועם מזרחי

ד''ר גולדמן ליאורה - עורכת משנה

אוניברסיטת חיפה

לליאורה גולדמן יש ב.א (בהצטיינות) בארכיאולוגיה ותולדות ישראל מהאוניברסיטה העברית; תעודת הוראה לתנ"ך, תושב"ע והיסטוריה ממכון "כרם" בירושלים; מ.א (בהצטיינות) מאוניברסיטת חיפה. בלימודי המ.א התמחתה בספרות בית שני – ספרי המקרא המאוחרים, ספרות קומראן והספרות החיצונית. עבודת הדוקטורט (התקבלה בציון מעולה בשנת 2008) היא על "מקרא ופרשנות פשר במגילת ברית דמשק".
מחקריה המרכזיים:
מהדורה חדשה ופירוש לארבעה כתבי היד של החיבור המכונה "האפוקריפון של משה"; מחקר פוסט דוקטורט על החיבור הארמי "חזונות עמרם" בהנחיית פרופ' דימנט מחיפה ופרופ' קראץ מאוניברסיטת גטינגן; והמחקר הנוכחי מהמלגה של ד"ר בן דב יתמקד בדמותו של משה במגילות קומראן הכיתתיות, משכתבות המקרא והארמיות.
כרגע בהכנה ספרים על מחקריה אלה ועל הדוקטורט.

• רשימת פירסומים
• קורסים

 

 

עורכים בעבר


פרופ' יונתן בן-דב

פרופ' יונתן בן-דב עוסק בחקר מגילות מדבר יהודה והספרות האפוקליפטית, בהקשרם בעולם העתיק.
הוא היה צעיר המשתתפים בפרוייקט של פרסום המגילות בסידרה DJD, כאשר סייע לפרופ' שמריהו טלמון ז"ל בפרסום מגילות לוח השנה.
הוא עמל כעת על פרסום של המגילות שנכתבו בצופן (cryptic A) ועל מהדורה ופירוש מחודשים לחיבור החוכמה "מוסר למבין" (חוכמת רז נהיה, 4QInstruction).
המהדורות נערכות בשיתוף קבוצה של תלמידי מחקר וחוקרים צעירים. פרופ' בן-דב הוא מנהל-שותף של פרויקט הדיגיטציה הבינלאומי Scripta Qumranica Electronica,
ועורך-שותף של הסידרה Studies in the Texts from the Desert of Judah (Brill publishers).

לצפייה ברשימת הפירסומים של פרופ' יונתן בן-דב